CímlapA zeneiskola története

A zeneiskola története

1. 1910-1952 Zenetanfolyamok

A Ferencvárosban – a fővárosban az elsők között – 1910-ben kezdődött a szervezett zeneoktatás. Sztojanovits Jenő szervezte a kerületben az első zenetanfolyamokat. A zenetanfolyamok több helyen is működtek.

1910-ben a IX. Knézits utca 17. szám alatti polgári fiúiskolában hegedűt,
1910-ben a IX. Mester u. 19. szám alatti polgári leányiskolában zongorát,

1911-ben a IX. Telepy u. 17. szám alatti polgári leányiskolában hegedűt,

1912-ben a Gyáli út 25. szám alatti polgári leányiskolában hegedűt,

1923-ban a Tóth K. u. 35. szám alatti polgári leányiskolában zongorát,

1934-ben a Mester u. 19. szám alatti polgári leányiskolában hegedűt oktattak.

 

2. 1952-1968 4. számú Körzeti Zeneiskola
2. 1968-1992 IX. kerületi Állami Zeneiskola

1952-ben alakult meg a Fővárosi Zeneiskolai Szervezet, amely a Budapest területén levő zenetanfolyamokat 8 körzetre csoportosította. A 4. sz. körzethez tartozott a IX., a XVIII., és a XIX. kerület. A IX. kerületben 6 különböző helyszínen folyt az oktatás. A körzet központja a Mester u. 19. sz. Általános Iskolában működött. Megalakulásakor az alábbi tanszakok működtek: előképző, szolfézs, zongora, hegedű, gordonka, gordon, ének, oboa, klarinét, fagott, kürt, trombita, harsona, tuba, ének-kamarazene, zenekar, zenetörténet, harmonika, ütő. A 4. sz. körzet igazgatója Hadháziné Bíró Kató volt. 1954-től Pusztai Sándor, 1964-től S. Láng Etelka vette át a vezetést, aki 20 éven át volt intézményünk igazgatója.

1968-ban megváltozott a fővárosi zeneiskolák szervezeti formája, kerületi állami zeneiskolákat hoztak létre. Iskolánk fenntartója a IX. kerületi Tanács lett.

1984-től Láng Etelka utóda Szentmáry Kálmán igazgató úr lett.

1992-ben sorsdöntő változás történt az iskola életében, új, önálló épületet kapott a Köztelek utca 8. szám alatt. Így Ferencváros a főváros egyik legszebb zeneiskolájával büszkélkedhet. Az épületben 16 zeneterem, hangversenyterem és kamaraterem segíti az oktatást.

 

3. 1993- Ferencvárosi Ádám Jenő Zeneiskola

Az iskola 1993-ban vette fel Ádám Jenő zenepedagógus nevét. 1996-ban nagyszabású ünnepi hangversennyel emlékeztünk meg névadónk születésének 100., 2000-ben pedig iskolánk alapításának 90. évfordulójáról.

1993-ban a Zeneiskolák Országos Vetélkedője – mely a Magyar Rádió és Televízió nyilvánossága előtt zajlott – intézményünk országos III. díjat kapott, valamint megnyerte Budapest Főváros Önkormányzata Kulturális Bizottságának különdíját, mint a versenyen legeredményesebben szereplő fővárosi zeneiskola.

2001-ben az Ádám Jenő Zeneiskola közössége, a Ferencvárosi Önkormányzat képviselőtestületétől, a helyi közösség szolgálatában végzett kiemelkedő munkájáért, FERENCVÁROSÉRT emlékérem kitüntetést kapott.

2007 decemberében az Országos Minősítő Testület, szakmai megmérettetése alapján, Kiválóra minősítette intézményünket.

2017-ben zeneiskolánk megkapta az akkreditált kiváló tehetségpont címet.

 
Ma 2024. július 18., csütörtök, Frigyes napja van. Holnap Emília napja lesz.

Keresés

Belépés

Szavazások

Ki olvas minket

Oldalainkat 32 vendég böngészi

Partnereink

Ferencvárosi Önkormányzat

Partneriskolánk:
Debreceni Egyetem


Somogy Design