CímlapA zeneiskola története

A zeneiskola története

1. 1910-1952 Zenetanfolyamok

A Ferencvárosban – a fővárosban az elsők között – 1910-ben kezdődött a szervezett zeneoktatás. Sztojanovits Jenő szervezte a kerületben az első zenetanfolyamokat. A zenetanfolyamok több helyen is működtek.

1910-ben a IX. Knézits utca 17. szám alatti polgári fiúiskolában hegedűt,
1910-ben a IX. Mester u. 19. szám alatti polgári leányiskolában zongorát,

1911-ben a IX. Telepy u. 17. szám alatti polgári leányiskolában hegedűt,

1912-ben a Gyáli út 25. szám alatti polgári leányiskolában hegedűt,

1923-ban a Tóth K. u. 35. szám alatti polgári leányiskolában zongorát,

1934-ben a Mester u. 19. szám alatti polgári leányiskolában hegedűt oktattak.

2. 1952-1968 4. számú Körzeti Zeneiskola
2. 1968-1992 IX. kerületi Állami Zeneiskola

1952-ben alakult meg a Fővárosi Zeneiskolai Szervezet, amely a Budapest területén levő zenetanfolyamokat 8 körzetre csoportosította. A 4. sz. körzethez tartozott a IX., a XVIII., és a XIX. kerület. A IX. kerületben 6 különböző helyszínen folyt az oktatás. A körzet központja a Mester u. 19. sz. Általános Iskolában működött. Megalakulásakor az alábbi tanszakok működtek: előképző, szolfézs, zongora, hegedű, gordonka, gordon, ének, oboa, klarinét, fagott, kürt, trombita, harsona, tuba, ének-kamarazene, zenekar, zenetörténet, harmonika, ütő. A 4. sz. körzet igazgatója Hadháziné Bíró Kató volt. 1954-től Pusztai Sándor, 1964-től S. Láng Etelka vette át a vezetést, aki 20 éven át volt intézményünk igazgatója.

1968-ban megváltozott a fővárosi zeneiskolák szervezeti formája, kerületi állami zeneiskolákat hoztak létre. Iskolánk fenntartója a IX. kerületi Tanács lett.

1984-től Láng Etelka utóda Szentmáry Kálmán igazgató úr lett.

1992-ben sorsdöntő változás történt az iskola életében, új, önálló épületet kapott a Köztelek utca 8. szám alatt. Így Ferencváros a főváros egyik legszebb zeneiskolájával büszkélkedhet. Az épületben 16 zeneterem, hangversenyterem és kamaraterem segíti az oktatást.

3. 1993- Ferencvárosi Ádám Jenő Zeneiskola

Az iskola 1993-ban vette fel Ádám Jenő zenepedagógus nevét. 1996-ban nagyszabású ünnepi hangversennyel emlékeztünk meg névadónk születésének 100., 2000-ben pedig iskolánk alapításának 90. évfordulójáról.

1993-ban a Zeneiskolák Országos Vetélkedője – mely a Magyar Rádió és Televízió nyilvánossága előtt zajlott – intézményünk országos III. díjat kapott, valamint megnyerte Budapest Főváros Önkormányzata Kulturális Bizottságának különdíját, mint a versenyen legeredményesebben szereplő fővárosi zeneiskola.

2001-ben az Ádám Jenő Zeneiskola közössége, a Ferencvárosi Önkormányzat képviselőtestületétől, a helyi közösség szolgálatában végzett kiemelkedő munkájáért, FERENCVÁROSÉRT emlékérem kitüntetést kapott.

2007 decemberében az Országos Minősítő Testület, szakmai megmérettetése alapján, Kiválóra minősítette intézményünket.

2017-ben zeneiskolánk megkapta az akkreditált kiváló tehetségpont címet.